#732 – manipulacja

Jeśli chcesz mieć odrobinę łatwiej w życiu zainteresuj się psychologią, socjologią i metodami perswazji i manipulacji. Wcale nie po to by ich nagminnie używać i podporządkowywać sobie ludzi, ale po to by uniknąć dawania manipulowania sobą. Różne są metody i sposoby nakłaniania ludzi do pewnych, oczekiwanych zachowań, dlatego ich poznanie jest kluczowe aby poczuć się lepiej. Pamiętaj!Pomimo tego, że powinieneś ufać ludziom, zdarzy się jakiś promil, takich, którzy będą chcieli Cię wykorzystać, więc lepiej rozpoznać takie zachowania wcześniej niż później słono żałować.

Ostatnia uwaga do tego zagadnienia jest taka, że znajomość tych technik, wcale nie da gwarancji, że nie poddasz im się w swoim życiu. Dlaczego? Bo pomimo tego, że będziesz to wiedział, to pewne czynniki otoczenia mogą powodować, że będziesz akceptował ten fakt pomimo wszystko. Bo tak może być Ci po prosty wygodniej i bardziej komfortowo.

A metodą, którą powinieneś się zająć w pierwszej kolejności to granie emocjami, wywoływanie poczucia winy i szantaż emocjonalny. Takie zagrywki, moim zdaniem, są gorsze niż przemoc fizyczna i wywołują bardzo poważne skutki w świadomości i zachowaniu osób maltretowanych. Jeśli więc gdzieś w otoczeniu , zauważasz takie zachowania, nie zawahaj się pomóc innym! A przede wszystkim, nie pozwalaj, aby ktoś tak z Tobą pogrywał. Działaj spokojnie, rozsądnie i z należytą rozwagą. Sprawa jest poważna i wymaga konkretnych i odpowiednich działań. Jeśli nie wiesz co robić szukaj pomocy w najbliższym otoczeniu i poza nim. Czasem łatwiej uzyskać pomoc od obcych osób, niż od bliskich, którzy również mogą być zmanipulowani i nie są obiektywni.

Jak zwykle w życiu – to zależy, od sytuacji i konkretnych okoliczności.