#735 – Ikkiodo, Nidogumi i Sabaki


Dzisiaj kolejne zgrupowanie kyokushin karate z japońskimi instruktorami w moim rodzinym mieście – Lublinie. I znowu spojrzenie na o co robię od lat pod innym kątem, z innej perspektywy. Znowu przemyślenia i analogie, jak można zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, jak nauczać innych i przede wszystkim, jak przełożyć to na inne dziedziny życia i jak to wykorzystać w dobrych i szlachetnych celach. Dzisiaj najważniejsze były trzy terminy:

Ikkiodo – wykonywanie wielu czynności jako jednego ruchu, bez dzielenia na fazy, po prostu cały czas działanie od początku do końca, płynnie – czyli jak dla mnie jest to flow…

Nidogumi – odwrotność poprzedniego – dzielenie czegoś na części pierwsze i wykonywanie po sobie – skokowo. Docelowo, kiedy zależy nam na szybkości i skuteczności – jest to negatywne, ale po analizie, może się do czegoś przydać. Np. do nauki i doskonalenia calości.

Sabaki – technika płynnej kontroli rąk i nóg przeciwnika w celu neutralizacji jego uderzeń i pchnięć przy jednoczesnym wytrącanku z równowagi oraz wyprowadzaniu kontrujących uderzeń i podcięć.

Proste i ciekawe, a co najważniejsze do wykorzystania w codziennych sytuacjach (bez przemocy oczywiście).